Spór zbiorowy to ostatnia droga, przed rozpoczęciem strajku, prowadząca do rozwiązania problemów między pracodawcą a pracownikami. Nasi koledzy i kolężanki z OZ OZZ"Fizjoterapia" przy  Szp. Woj. nr.2 w Rzeszowie wspólnie z innymi związkami działającymi w ich placówce przeprowadzili zakończony sukcesem spór zbiorowy.

Poniżej informacje o przebiegu sporu od samych uczestników.

"Pierwszym krokiem było zawarcie porozumienia między wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w naszym szpitalu i utworzenie tzw. Wspólnej Reprezentacji Związkowej, do której należeli przedstawiciele wszystkich związków. Przed podjęciem decyzji w sprawie ewentualnego sporu zbiorowego dokonaliśmy wyboru Kancelarii Prawnej, która miała nas reprezentować przed Dyrekcją i Urzędem Marszałkowskim. Każdy związek przedstawił swoje postulaty i z tak opracowanymi żądaniami weszliśmy w spór zbiorowy zachowując wszystkie prawne normy objęte w Ustawie o sporach zbiorowych, łącznie z przeprowadzeniem referendum strajkowego wśród załogi. Pani Mecenas brała udział we wszystkich spotkaniach stron sporu. Po wielu dyskusjach zakończonych fiaskiem podpisano protokół rozbieżności i wyznaczono Mediatora Społecznego z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Mediacje nie przyniosły jednak oczekiwanych efektów i wielu pracowników zmęczonych sytuacją i pracą poszło na zwolnienia lekarskie. Myślimy, że sytuacja ta spowodowała, że władze Podkarpacia zauważyły problem w naszym szpitalu i zaangażowały się w rozmowy między stronami. Odbyło się kilka konstruktywnych spotkań, które doprowadziły do zakończenia sporu w myśl naszych oczekiwań.

                Pragniemy zaznaczyć, że w trakcie trwania sporu odbyły się również rozmowy z Panią Wojewodą, Narodowym Funduszem Zdrowia, Państwową Inspekcją Pracy, Panią Wiceminister Zdrowia oraz przedstawicielami mediów.

                Jak widzicie droga sporu nie była prosta i krótka (trwała ok. 4 miesiące) ale przyniosła oczekiwany efekt".

Gratulujemy i życzymy powodzenia.